انواع کودهای کشاورزی

کودهای شیمیایی

کودهای کشاورزی و انواع آنها را بشناسید

 در ابتدا بهتر است یک تعریف از کود داشته باشیم. به هر ماده‌‌ای طبیعی و یا شیمیایی که موجب بهبود رشد و افزایش محصول در گیاهان و درختان شود کود نامیده می‌شود.

در حالت کلی کودهای کشاورزی به چهار دسته تقسیم می شوند كه عبارتند از:

  • کود آلی یا ارگانیک
  • کودهای شیمیایی
  • کود بیولوژیک یا زیستی 
  • نانو کودها

در این مقاله سعی داریم انواع کودهای کشاورزی را به همراه‌  مثال‌هایی از آنها توضیح دهیم.

کود آلی یا ارگانیک:

این نوع کودها را با نام کودهای طبیعی می‌شناسند و معمولا از کودهای حیوانی و گیاهی به دست می‌آیند. به کمک این نوع کود می‌توان محصولات طبیعی به دست آورد. کودهای حیوانی معمولا از فضولات حیوانات اهلی مانند گوسفند و مرغ و … به دست می‌آیند. این نوع از کودها به خوبی می‌توانند مواد آلی خاک را تامین نمایند. کودهای گیاهی نیز از برگ‌ها و ریشه‌های گیاهان خشک شده به دست می‌آیند. معمولا ترکیب کود حیوانی و کود گیاهی می‌تواند مواد آلی مورد نیاز خاک را به طور کامل تامین نمایند.

کود شیمیایی:

همانطور که از نام این‌ نوع کودها مشخص است. به صورت آزمایشگاهی و براساس فرمول‌ها شیمی و واکنش‌های و فرآیندهای شیمیایی می‌توان به تولید این کودها پرداخت. در حالت کلی کودهای شمیایی به دو نوع کود سفید (کودهای سفید به دو نوع کودهای نیتروژنی و ازته)  و کود سیاه (فسفانه) تقسیم می‌شوند. این کودها امروزه نقش بسیار مهمی در تولید محصولات کشاورزی دارند. با این که استفاده از این کودها موجب غیر طبیعی شدن محصولات کشاورزی و تغییر رنگ و طعم و مزه آنها می‌شود ولی عدم استفاده از این نوع کودها موجب  کاهش تولید محصولات کشاورزی می‌شود که در نهایت تبعات خاص خود را دارد.

 کودهای فسفاته مانند : سوپر فسفات

 کودهای ازته مانند : کود اوره

انواع کودهای کشاورزی

کود بیولوژیک(زیستی):

این کودها طبیعت دوست هستند و مانع از ورود مواد مضر به خاک و لایه‌های زیرین خاک می‌شوند. در حالت کلی این نوع کودها به 5 دسته تقسیم می‌شوند:

  • زیستی باکتری

  • قارچی

  • اکتینومیست 

  • جلبکی

  • میکروارگانیسم مؤثر

تعدادی از مهم‌ترین و معروف ترین این نوع کودها عبارتند از :تیو باسیلوس، قارچ‌های میکوریزی و …

نانو کودها:

امروزه صنعت نانو در تولید کودهای کشاورزی نقش بسیار مهمی را ایفا نموده است. این کودها در اصل موجب اصلاح و بهبود تولید برخی از گیاهان شده‌اند. نانو به ابعاد بسیار ریز گفته می‌شود. در اصل یک نانو متر، معادل یک میلیاردم یک متر است. از این رو استفاده از علم نانو در صنعت کود و کشاورزی بسیار عالی است زیرا استفاده از کودهای نانو موجب کاهش آلودگی‌های خاک در سطوح زیرین خواهد شد.

سخن پایانی…

در این مقاله با انواع کودهای کشاورزی آشنا گشتید. در حالت کلی محصولاتی که با استفاده از کودهای ارگانیک به دست می‌آیند طرفداران بیشتری دارند. ولی با توجه به نیاز دنیای امروزه به مواد غذایی این نوع کودها پاسخ‌گوی نیاز جمعیت کره‌ی زمین به مواد غذایی نیستند از این جهت کودهای شیمیایی، زیستی و نانو به کمک کشاورزان و فعالان حوزه‌ی صنایع کشاورزی و مواد غذایی آمده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× 7 = 21