عجیب ترین گیاهان در جهان کدامند؟

گیاهان عجیب

عجیب ترین گیاهان جهان را بشناسید!

گیاهان موجودات بسیار جالبی بر روی کره‌ی زمین هستند که در سراسر جهان و به صورت هزاران گونه متفاوت وجود دارند. گفته می شود که حتی قبل از حیات انسان‌ها نیز گیاهان بر روی زمین می‌زیستند. گیاهان زیبا، مفید و شگفت‌انگیز هستند. برخی از آن‌ها به عنوان غذای حیوانات و حتی انسان ها استفاده می‌شوند، در حالی که برخی دیگر مصرف دارویی دارند. با توجه به تنوع بسیار زیاد گیاهان بر روی کره‌ی زمین، گونه‌هایی وجود دارند که عجیب ترین گیاهان جهان هستند. در این مقاله تعدادی از این گیاهان منحصر به فرد جهان معرفی می‌شوند.

عجیب ترین گونه های گیاهی دنیا

گل بدبو یا گل جسد (Corpse Plant (Titan Arum/Amorphophallus titanium

 

گیاه بدبو

 

تیتان آروم، که به گل مرده و یا گل جسد نیز شهرت دارد، گیاه گل‌داری است که در جنگل‌های بارانی سوماترا، اندونزی و برنئو مالزی یافت می‌شود. بوی این گیاه بسیار عجیب است چرا که بوی جسد گندیده انسان را می‌دهد. این گیاه عجیب فقط برای 48 ساعت باز می‌شود و بوی گندیده آن به قدری قوی است که حشرات را به دور خود جمع می‌کند. همچنین این گیاه بلندترین گل جهان به شمار می‌رود و تا بلندی سه متر رشد می‌کند و به ندرت شکوفه می‌دهد. زمان لازم برای شکوفه دادن آن هفت تا نه سال می‌باشد که برخی از آن ها بعد از نه سال نیز شکوفه نمی‌دهند. در سال 2003، نمونه ای از این گل که در باغ گیاه‌شناسی دانشگاه بن آلمان وجود داشت، شکوفه ای به بزرگی 20 تا 28 سانتی متر داد که به عنوان رکورد گینس در جهان ثبت شد. این گیاه ظاهر عجیب و ترسناکی دارد.

گیاه ونوس حشره خوار (Venus Flytrap (Dionaea Muscipula

گیاه حشره خوار

 

می توان از ونوس حشره‌خوار به عنوان یکی از شگفت انگیزترین و عجیب ترین گیاهان جهان نام برد. این گیاهان گوشت‌خوار تنها در سواحل جنوبی آمریکا در کارولینای شمالی و جنوبی یافت می‌شوند. این گیاه روش منحصر به فردی برای شکار طعمه دارد. آن ها طعمه‌ی خود را با ترشح شهد معطر و پوشش قرمز برگ‌های خود به دام می‌اندازند. ونوس حشره‌خوار معمولا مورچه‌ها را شکار می‌کند. وقتی که طعمه داخل برگ می‌نشیند، برگ محکم بسته می‌شود. این گیاه سوسک، مگس، ملخ، عنکبوت و حتی قورباغه‌های کوچک را نیز می‌بلعد. دهانه‌ی گیاه در مقابل هوا بسته است و همین ویژگی باعث می‌شود که نسبت به رسوخ باکتری در برگ‌ها در امان باشد. این گیاه دندانه‌های منحصر به فردی بر روی برگ‌های خود دارد.

زشت ترین گیاه به نام ویلوچیا میرابیلیس (Ugliest Plant (Welwitschia Mirabilis

ویلوچیا میرابیلیس یکی از قدیمی‌ترین گیاهان روی کره‌ی زمین است که ظاهری زشت و عجیب دارد و به عنوان یک فسیل زنده شناخته می‌شود. این گیاه در بیابان نامیب در آنگولا و نامیبیا یافت می‌شود و بر مبنای نام کاشف خود، فردریش ولویچ، که در سال 1859 میلادی موفق به کشف آن شد، نام گذاری شده است. برخی از نمونه‌های یافت شده آن 1000 تا 1500 سال عمر دارند. این گیاه در منطقه‌ی خشک و بدون بارندگی وجود دارد و به شدت در این شرایط مقاوم است. در واقع می‌توان از این گیاه به عنوان یکی از مقاوم‌ترین گیاهان جهان نام برد. برگ‌های این گل ساختار بی‌نظیری دارند که باعث می‌شود رطوبت در آن‌ها ذخیره شود. حتی قدیمی‌ترین این گیاهان فقط دو برگ دارند. برگ ها بسیار بلند شده، بهم می‌پیچند و چند شاخه می‌شوند، به طوری که پیدا کردن شاخه‌ی اصلی سخت می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 × 1 =