با ده گیاهی که سریعترین رشد را دارند آشنا شوید

درختانی با رشد سریع

گیاهانی با رشد سریع را بشناسید!

برخی از گیاهان خیلی سریع رشد می کنند (تندرو) و ظرف تنها چند سال ارتفاع قابل توجهی پیدا می کنند. گیاهانی با رشد سریع بسیار متمایز از بقیه گیاهان هستند. این نوع از انواع گیاهان شرایط خاص خود را دارند و مانند بسیاری گیاهان دیگر نیاز به توجه دارند. اگر مشتاق هستید بدانید کدام گیاهان کره‌ی زمین سریعترین رشد را دارند، با ما همراه باشید:

10 گیاه تندرو

1-بامبو

بامبو

 

بامبو با سرعت حیرت‌انگیزی رشد می‌کند. به همین علت امروزه به عنوان گیاه خانگی مورد علاقه‌ی بسیاری از مردم قرار گرفته است. به لطف نرخ رشد سریع بامبو، جایگزینی این گیاه نسبتا آسان است. ساختار گسترش ریشه به بامبو امکان می‌دهد با یک ساقه‌ی اصلی چندین درخت تولید شود و گیاه به صورت افقی گسترش یابد. برخی از گونه‌های بامبو تا 10 سانتی‌متر در روز می‌توانند به صورت جانبی رشد کنند.

2- هیبرید سپیدار  

این گونه از سپیدار درخت محبوبی به شمار می‌آید. تنها 5 سال طول می‌کشد تا این درخت به ارتفاع قابل برداشت برسد. به همین علت در صنعت چوب و برای کاربردهای صنعتی، محبوب می‌باشد. سپیدار هیبرید سه متر در سال رشد می‌کند. اگر چه نرخ رشد آن به پای بامبو نمی‌رسد، اما قابل توجه است! هیبرید سپیدار تنها یکی از گونه‌های این فهرست است که به صورت مصنوعی تولید شده است و در این فهرست از سریع‌ترین رشد برخوردار نیست.

3-جلبک

جلبک یک یوکاریوت با رشد بسیار سریع می باشد (اگر چه شبیه گیاه است اما در واقع گیاه نیست و عملا به سختی می توان آن را دسته‌بندی کرد). جلبک در همه جای دنیا یافت می‌شود. جلبک‌ها به قدری سریع رشد می‌کنند که گاهی اوقات دچار رشد انفجاری یا شکوفایی(bloom) می‌شوند. رشد انفجاری جلبک تهدیدی برای حیات دریایی به حساب می آید، چون همه اکسیژن آب را می‌گیرد و به موجودات دریایی اکسیژن کافی نمی‌‍رسد. برخی انواع رشد انفجاری جلبک مانند کشند قرمز (red tide) برای سلامت انسان نیز سمی و خطرناک هستند.

4- عدسک آبی

 

عدسک

 

عدسک یکی از اصلی‌ترین عضو گیاهانی با رشد سریع می‌باشد. عدسک آبی در هر 30 ساعت، می‌تواند یک چرخه کامل زندگی را پشت سر بگذارد. در صورتی که عدسک آبی می‌توانست با حداکثر بازدهی دائما تولید مثل کند، از نظر تئوری تنها ظرف چهار ماه چهار برابر جرم کره زمین عدسک آبی تولید می‌شد. حیرت‌انگیز است، نه؟

5- صنوبر

این گونه درختی در آمریکای شمالی سریع‌ترین رشد را در بین درختان دارد. در برخی نواحی این گیاه 3 تا 4.5 متر در سال رشد می‌کند. اغلب تا چند سال همین رشد را به صورت متوالی خواهد داشت. صنوبر می‌تواند پس از این مرحله، رشد خود را با نرخ 1.5 متر در سال ادامه دهد و با همین رشد حدود یک قرن زندگی کند.

6- سکویای غول پیکر

شهرت درختان سکویا به اندازه بزرگی‌شان است، اما سرعت رشد آنها نیز شگفت‌آور است و به همین دلیل هم در لیست گیاهانی با رشد سریع قرار گرفته‌اند. این درخت می تواند تا 10 سال با نرخ رشد 1.2 تا 1.8 متر در سال رشد کند. سپس با نرخ رشد سالی 60 سانتی‌متر تا سی سال دیگر به رشد خود ادامه دهد. جالب تر از آن این است که سکویا هر سال به رشد قطری تنه نیز ادامه می‌دهد. یک درخت مشهور از این گونه به نام جنرال شرمن ( General Sherman ) توسط محققان اندازه‌گیری شد و مشخص شد ظرف 40 سال 7.5 سانتی‌متر به محیط تنه این درخت افزوده شده است.

7-آکاسیا (اقاقیا)

آکاسیا یا اقاقیا نیز از جمله درختانی است که سرعت رشد آن قابل توجه می‌باشد. یک درخت آکاسیا که در مالزی کاشته شده بود، ظرف 13 ماه به ارتفاع شگفت‌انگیز 10.5 متر رسید که رشد بیش از 2.5 سانتی‌متر در روز را نشان می‌دهد. درختانی مانند آکاسیا که در نواحی استوایی قرار دارند، می‌توانند مقدار زیادی مواد مغذی و آب (حاصل از باران) در طول سال دریافت کنند به همین علت دائما در حال رشد هستند.

8- شلغم یا گیاه تندروی ویسکانسین

این نوع تجاری شلغم (Brassica rapa) به قدری سریع رشد می‌کند که در برخی نواحی به عنوان گیاه تندرو تجارت می‌شود. این گیاه در هر 5 هفته یک نسل جدید تولید می‌کند. گیاه تندروی ویسکانسین (Wisconsin Fast Plants) در دانشگاه ویسکانسین توسط محققان کشاورزی ساخته و کشت شد.

9-کودزو

 

کودزو

 

این گیاه سرعت رشد عجیبی دارد و در روز 30 سانتی‌متر می‌تواند رشد کند. اگر در شرایط بهینه قرار داشته باشد، در یک فصل رشد تا 18 متر رشد می‌کند و به همین دلیل در لیست گیاهانی با رشد سریع قرار می‌گیرد. این نوع ارو روت ژاپنی یک آفت به حساب می‌آید. کودزو از هر چیزی بالا می‌رود و از بین بردن آن بسیار سخت است. کودزو در مسیر خود گیاهان دیگر را نابود می‌کند و بسیار تهاجمی است. اگر چه این گیاه بومی ژاپن است اما به نواحی دیگر کره‌ی زمین از جمله آمریکا نیز گسترش یافته است.

10- اوکالیپتوس ترانس ژنیک

یکی دیگر از گیاهان تندروی موجود در این فهرست که در طبیعت وجود نداشته و توسط مهندسان ایجاد شده است، اوکالیپتوس ترانس ژنیک می‌باشد. این گیاه با ترکیب ژن‌های brassica و اوکالیپتوس تولید شده است. این درخت 30 درصد سریع‌تر از انواع دیگر اوکالیپتوس رشد می‌کند و تا 4.8 متر در سال ارتفاع می‌گیرد. برخی از آن‌ها ظرف تنها 5 سال ممکن است تا 30 متر برسند. تصور یا پیش‌بینی پیامدهای بلند مدت اکولوژیکی درختان تندروی ساخت انسان مانند این اوکالیپتوس در حال حاضر غیر ممکن است. 

2 دیدگاه برای “با ده گیاهی که سریعترین رشد را دارند آشنا شوید

  • Avatar
   papuk گفته:

   تاکنون بیش از 600 نوع بامبو شناخته شده است و بهترین نوع بامبو در ژاپن ، چین و به طورکلی کشورهای شرق آسیا و هند روئیده و کشت می شود.
   بامبوهای خانگی معمولا برگ سبز هستند که به صورت ساقه ای به فروش می رسند که معمولا به صورت تزئینی در آب نگهداری می شوند .
   بامبو به روش قلمه زدن تکثیر می شود . بعد از گذشت 3 الی 4 هفته از کاشتن قلمه ها، شاخه های جوان رشد خواهند کرد. بعد از حدود 4 ماه قلمه های ریشه دار می شوند ، ولی همانطور که در این مقاله هم گفته شد ، برخی از گونه‌های بامبو تا 10 سانتی‌متر در روز می‌توانند به صورت جانبی رشد کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 4 =