آشنایی با زیباترین درختان جهان

درختان زیبا

زیباترین درختان جهان را بشناسید

همه ی گیاهان، گل‌ها و درختان هرکدام به نحوی زیبایی خاص خود را دارند و هر یک از آن‌ها به نوبه‌ی خود قدرت آفریننده‌ی خود را به نمایش می‌گذارند. وجود گیاهان علاوه بر زیبایی محیط اطرافمان، در پاک‌سازی هوا هم نقش مهمی را ایفا می‌کنند. تمامی درختانی که در اطراف خود می‌بینیم زیبا هستند، ولی برخی از آن‌‌ها به عنوان زیباترین درختان جهان شناخته شده‌اند. در این مقاله قصد داریم به معرفی برخی از این درختان زیبا و خاص بپردازیم.  

انواع درختان زیبا و خاص

 1- در جست‌وجوی بی‌مرگی

 

درخت بی مرگی

 

« واق واق» درختی افسانه‌ای نزد فرهنگ‌های كهن به شمار می‌آید. در تمدن یونان باستان این درخت در كنار معبد زئوس می‌رویید و قدرت پیشگویی داشت. نزد یونانیان درخت مزبور در زمان حیاتش نه‌تنها قادر به سخن گفتن با آدمیان بود، بلكه پس از قطع و تبدیل شدن به چوب و ساخته شدن كشتی و قایق از آن، همچنان قادر به سخنگویی بود و سرنشینان كشتی را از خطرهای موجود در سر راه آگاه می‌ساخت. نزد پیروان آیین میترا این درخت در هنگام روز دارای برگ و شب هنگام دارای سرهای سخنگویی از انسان و حیوانات بود.

2- انجیر معابد

انجیر معابد درختی مقدس نزد بودایی‌ها و هندوها به‌شمار می‌آید. ارتفاع این درخت گاهی به 30متر هم رسیده و ساقه آن قطور است. برگ‌های پهن با تركه‌های بلند درخت در هوای آرام و بدون نسیم همواره در حركت هستند. همین امر باعث شده تا برخی از بودایی‌ها و هندوها بر این باور باشند كه برخی از خدایانشان در میان این شاخ و برگ‌ها زندگی می‌كنند.

در منطقه گایا در ایالت بیهار هندوستان درخت انجیری وجود دارد كه برای پیروان آیین بودا بسیار مقدس بوده و زائران زیادی در طول سال به آن‌جا مسافرت می‌كنند. بوداییان بر این باورند كه بودا زیر این درخت به روشنایی و معرفت رسید. هر چند درخت اصلی نابود شده ولی درختی دیگر در این مكان هست كه مورد عبادت بودائیان قرار دارد. برخی بر این باورند كه شاخه‌ای از این درخت به مكانی در كشور سریلانكا برده شده و در آنجا كاشته شده است. مكان مزبور در سریلانكا نیز امروزه مورد توجه بوداییان قرار دارد.

 

3- ابریشم گرمسیری یا سیبا

 

درخت سیبا

 

واژه‌ی گواتمالا كه در اصل به معنی درختزار یا مكانی دارای درخت‌های بسیار است، اشاره به طبیعت سرسبز و پر از درخت این سرزمین استوایی و زیبا دارد. درخت ابریشم گرمسیری یا پنبه هندی كه نام لاتین آن سیبا است در كشور گواتمالا به‌عنوان یكی از نمادهای مهم ملی به حساب می‌آید. سیبا درختی بلند است كه ارتفاع آن گاه به بیش از 70متر می‌رسد. در طول تاریخ كهن، منطقه آمریكای مركزی و بخش‌های شمالی آمریكای جنوبی، داستان‌ها و اسطوره‌های گوناگونی در ارتباط با این درخت شكل گرفته‌اند.

برخی از قبایل جنگل‌های آمازون بر این باور بودند كه خدایانشان در این درخت به سر می‌برند. نزد اقوام مایا این درخت دنیای زیرزمین را به جهان آسمانی پیوند می‌داد. این باور اخیر در بسیاری از آثار هنری آنها به شكلی نمادین به‌صورت یك ساقه ستبر نمایش داده می‌شد. در پاره‌ای از آیین‌های سنتی مایاها بخش‌هایی از این درخت همچون سنبله خاردار مخروطی شكل آن بازسازی و در ظرف‌هایی همچون بخوردان قرار داده می‌شد.

هنوز در مناطقی كه میراث‌داران سنت‌های كهن مایاها هستند برخی از كشاورزان وقتی حین آماده‌سازی زمین‌های كشاورزی به درخت سیبایی برخورد كنند كه در مكانی نامناسب قرار گرفته باشد، به‌خاطر احترامی كه برای این درخت در فرهنگ‌شان ریشه دوانیده، آن را در سر جای خود نگاه می‌دارند. مشهورترین درخت سیبای گواتمالا در شهر پالین با قدمت بیش از 400 سال قرار گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× 8 = 80