معرفی 5 درخت سریع الرشد

درختان سریع الرشد

بعضی از گیاهان و درختان در برخی نقاط جهان وجود دارند که سریعا رشد و تکثیر پیدا می‌کنند. درختان سریع الرشد معمولا در زمان کوتاهی در صورت وجود شرایط رشد، تنومند و مرتفع می‌شوند. منفعت درختان سریع الرشد این است که نیازهای صنعت چوب و صنایع کاغذ سازی را فراهم می‌کنند. در این مقاله با 5 درخت سریع الرشد از قسمت‌های مختلف جهان آشنا می‌شویم.

5 درخت سریع الرشد:

1- اقاقیا(Robinia):

درخت اقاقیا یک درخت سریع الرشد

این درخت با نام آکاسیا نیز شناخته می‌شود، ولی در ایران اقاقیا نام گرفته است. یکی از درختان  بسیار مقاوم است که معمولا قادر به تحمل گرما و سرمای بالا می‌باشد. بهترین منطقه برای رشد این گیاهان مناطق استوایی است. زیرا در این مناطق بارش باران بسیار زیاد است و از طرفی نور خورشید به میزان کافی وجود دارد و وجود هوای شرجی موجب می‌شود درختان اقاقیا سریعا رشد نمایند.

2- صنوبر(poplar):

درخت صنوبر

این درخت در قسمت‌های مختلف دنیا یافت می‌شود. خوشبختانه این درخت بلند قامت در کشور ایران نیز وجود دارد. مناطق دیگری از جمله در آمریکای شمالی این درخت به وفور یافت می‌شود. رشد این درخت بسیار عالی است به طوریکه که معمولا در 6 الی 10 سال به رشد قابل توجهی رسیده و می‌توان از چوب آن استفاده نمود. جالب است بدانید این درخت حتی می‌تواند حدودا  3 متر در سال رشد نماید. عمر این درخت بسیار طولانی است.

3- چنار(Platanus):

درخت چنار

این درخت جزء درختان بلند قامت است که گونه‌های مختلف: خوشه‌ای، خاوری ، دورگه، آمریکایی ، آریزونا دارد در اصل می‌توان گفت این درخت متعلق به بخش نیم‌کره‌ی شمالی کره زمین است. حداکثر ارتفاع این درخت به 50 متر نیز می‌رسد. درختان چناری که در کشور ایران وجود دارند از نوع خاوری هستند و معمولا این درختان در کشور ما از سن بالایی برخوردار هستند.برای مثال در کرمانشاه درخت چناری وجود دارد که قدمت آن به 700 سال می‌رسد. که کرمانشاهیان نام رحمت را بر آن نهاده‌اند.

4- بید(Salix):

درخت بید

یکی از درختانی است که محل رشد آن بیشتر در بخش نیمکره شمالی زمین است. بید به دو شکل درخت و درخچه یافت می‌شود و بیش از 400 نوع از انواع بید وجود دارد. در صورتیکه آب و هوا معتدل و مرطوب و همین طور خاک تقریبا پر آب و یا معتدل و نور خورشید بالا باشد شرایط برای رشد بید فراهم است. در صورتیکه خاک این درخت خشک باشد و یا نور مناسبی به آن نرسد شکل اصلی خود را نخواهد یافت. بید کاربرد‌های بسیار زیادی در طب دارد و در داستان‌ها و نوشته‌های قدیمی تا به امروز همواره نام این درخت به چشم می‌خورد. گونه‌های مهم بید عبارتند از : بید مجنون، بید سفید، زرد بید ، بید مشک و بید قطبی.

5- شاه توت(Morus nigra):

درخت شاه توت

یکی از درختان میوه دار است که به خانواده‌ی درختان توت سانان تعلق دارد. درخت شاه توت معمولا از ارتفاع 4 الی 20 متر برخوردار است. این درخت در کشور ایران به وفور یافت می‌شود و در حالت کلی متعلق به جنوب غربی آسیا می‌باشد. انواع مختلف شاه توت می‌توانند در آب های معتدل تا خنک رشد نمایند ولی در حالت کلی بهتر است در مناطق سردسیر این درخت کاشته نشود چون میوه‌های آن نمی‌‌توانند در مقابل سرما دوام بیاورند. این درخت عاشق نور است و در صورتی که نور و دمای محیط و آب کافی به این درخت برسد به خوبی رشد خواهد نمود.

و در آخر…

در این مقاله 5 نوع از درختانی که رشد سریعی دارند، معرفی گردید. شاید بتوان گفت یکی از ویژگی‌های مشترک بیشتر درختان سریع الرشد، نور و آب دوست بودن آنها است. زیرا معمولا آب و هوای معتدل شرایط خوبی را برای رشد گیاهان و درختان فراهم می‌کنند. در صورتیکه تجربیات مختلفی در کشت و پرورش درختان و گیاهان مختلف دارید، می‌توانید از بخش دیدگاه‌ها به تبادل نظر با ما بپردازید.

4 دیدگاه برای “معرفی 5 درخت سریع الرشد

  1. Avatar
    عزیزی گفته:

    سلام وقتتون بخیر ما یک درخت در خونمون داریم که می خواهم بدونم اسمش چیه این درخت بزرگ هست و در بهار گل های ریز سبز کمرنگ متمایل به زرد و به طور انبوهی باز می کند که بوی خاصی دارد و به طور یک دست می‌ریزد و زمین را سبز و زیبا می کند. خیلی دوست دارم بدونم اسمش چی هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 × 1 =