مزایا و چگونگی پرورش کاکتوس نوپال

مزایا و چگونگی پرورش کاکتوس نوپال

کاکتوس نوپال (prickey pear) اولین بار در مناطق جنوب غربی ایالت متحده آمریکا و مکزیک پرورش داده شد. ارزش کاکتوس نوپال در برخی از مناطق مکزیک فراتر از ارزش‌های رایج پرورش کاکتوس است، به طوری که میوه کاکتوس به یکی از تنقلات رایج منطقه مکزیک بدل شده است. میوه کاکتوس نوپال، به شکلی باور نکردنی از پیشروی ویروس‌ها در بدن جلوگیری می‌کند، به طوری که از آن به عنوان ماده اصلی داروهای ساخته شده برای کنترل HIV استفاده می‌کنند.

میوه کاکتوس نوپال همچنین یک مولد دارویی موثر برای بهبود عملکرد سیستم عصبی بدن است. با تمام این تفاسیر، پرورش کاکتوس نوپال در ایران همچنان جنبه تزئینی دارد، در حالی که اگر با آگاهی کامل سراغ پرورش این گیاه بروید، آنگاه علاوه بر بهره‌مندی از مزایای تزئینی آن، می‌توانید از سایر مزایای این گیاه نیز بهره اقتصادی ببرید. کاکتوس‌های نوپال را هم می‌توان با کاشتن بذر آن‌ها پرورش داد و هم به وسیله قلمه زدن، نوپال‌ها به راحتی رشد می‌کنند و نیاز به مراقبت چندانی ندارند.

چگونه کاکتوس نوپال را قلمه بزنیم؟

ابتدا به کمک یک چاقوی تیز، باید قسمتی از گیاه را جدا کنید. برش مد نظر باید در قسمت بالای مفصل ساقه و در بین لنت‌ها ایجاد شود. قسمت بریده شده را در معرض هوا قرار دهید و اجازه دهید به مدت یک تا دو هفته در همان وضعیت باقی بماند تا خشک شود.

پس از پینه بستن قسمت برش خورده، آن را درون مخلوطی که بیست درصد آن از top soil، ده درصد از peat moss و هفتاد درصد آن از pumice تشکیل شده قرار دهید. قسمت برش خورده را در خاکی به عمق یک اینچ استوارکنید، توجه شود که در این بازه زمانی نباید به گیاه آب بدهید و لحظه‌ای گیاه را از تابش خورشید دور نکنید. طی چهار تا شش هفته پس از کاشت و استقرار قلمه، علائم رشد در آن هویدا می‌گردد. پس از جان گرفتن گیاه، می‌توانید آن را در باغچه خانه خود بکارید اما باید از مناسب بودن خاک باغچه برای پرورش کاکتوس اطمینان حاصل کنید.

پرورش کاکتوس نوپال

پرورش کاکتوس نوپال با کاشت دانه

شما می‌توانید بذر کاکتوس نوپال را از مغازه‌های مخصوص باغبانی و همچنین از میوه‌های کاکتوس نوپال به دست بیاورید. توجه شود که بهار، مناسب‌ترین موسم برای کاشت و پرورش کاکتوس نوپال است.

برای رسیدن به دانه نوپال باید میوه آن را آسیاب کنید تا به دانه آن برسید. پس از رسیدن به دانه‌ها، آن‌ها را بشویید و اجازه دهید تا به صورت طبیعی خشک شوند. پس از خشک شدن دانه‌ها، باید مخلوط خاک مناسب برای پرورش کاکتوس را از گل‌ فروشی‌ها تهیه کنید. دانه کاکتوس را روی سطح مخلوط قرار دهید و سپس روی دانه را با ماسه تمیز بپوشانید. پس از این که دانه به خوبی با ماسه تمیز پوشانده شد، کمی آب به سطح ماسه اضافه کنید. اگر شرایط محیطی برای رشد دانه مساعد باشد، گیاه شما در کم‌تر از ده روز برای اولین بار جوانه خواهد زد.

حال که اطلاعات کافی پیرامون مزایا و چگونگی پرورش کاکتوس نوپال را به دست آورده‌اید، می‌توانید به آرامی وارد عرصه‌ای شوید که امروزه جوانب اقتصادی زیادی پیدا کرده است. بد نیست که پیش از تجربه اولتان، کمی از متخصصین امر کشاورزی و پرورش کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× 6 = 6