نکات نگهداری کاکتوس ها

نکات نگهداری کاکتوس

نکات مهمی که در نگهداری کاکتوس باید بدانید

کاکتوس‌ها از جمله جذاب‌ترین و متنوع‌ترین گیاهان خانگی هستند. اکثر انواع کاکتوس حتی در دست یک صاحب تازه کار، به راحتی رشد می‌کنند. با این وجود باید به نکات نگهداری کاکتوس ها توجه کنیم و این چند اصل را فراموش نکنیم. هرچند کاکتوس ها در تمام مدت سال در گل فروشی‌ها، فروشگاه‌های لوازم خانگی و حتی سوپرمارکت‌ها به فروش می‌رسند، اما بهترین فصل تهیه آنها تابستان است. با گسترش آپارتمان‌نشینی و زندگی پر مشغله امروزی سال به سال بر تعداد پرورش‌دهندگان این گیاهان افزوده می‌شود. 

نکاتی برای نگهداری کاکتوس

1- گلدان کاکتوس

در ابتدا، گلدانی برای کاکتوس انتخاب کنید. معمولا زمانی که کاکتوسی را می‌خرید، مدت زیادی از رشد آن در گلدان فعلی گذشته است و به احتمال زیاد به یک تغییر گلدان نیاز دارد. گلدانی را انتخاب کنید که تنها اندکی از گلدان فعلی بزرگتر باشد، زیرا فضای بیش از حد به آبیاری بیش از اندازه و در نهایت خراب شدن کاکتوس منجر می‌شود. در ضمن توجه کنید که ته گلدان سوراخ‌هایی برای خروج آب اضافه موجود باشد، زیرا بدون وجود این منافذ، کاکتوس پوسیده و خواهد مرد.

کاکتوس عمودی: گلدان مناسب برای این نوع کاکتوس، ظرفی است که دهانه آن به اندازه نصف قد گیاه باشد و بهتر است به جای عریض بودن، عمیق باشد.
کاکتوس گرد: گلدان مناسب این کاکتوس تنها باید 4 تا 5 سانتیمتر عریض تر از کاکتوس باشد.

2- خاک کاکتوس

خاک کاکتوس، کالای بعدی سبد شماست. بهترین نوع خاک کاکتوس، مخصوص برای این گیاه تهیه می‌شود و در اکثر فروشگاه‌های لوازم گلخانه، باغبانی و گل‌فروشی موجود است. اگر موفق به تهیه این خاک نشدید، می‌توانید با مخلوط کردن یک قسمت خاک گلدان با یک قسمت ماسه و کمی شن برای عبور راحت‌تر آب، خاک مناسبی تهیه کنید.

 

کاکتوس

 

3- تعویض گلدان کاکتوس

اگر امکان دارد، هنگام تعویض گلدان کاکتوس بهتر است گلدان قبلی را بشکنید و گیاه را از آن خارج نمایید. زیرا خارج کردن کاکتوس با بیلچه موجب زخمی شدن ریشه می‌شود. مقداری خاک کاکتوس تازه در ته گلدان ریخته و کاکتوس را روی آن قرار دهید و اطراف آن را با خاک بیشتر پر کنید. این کاکتوس تا یک هفته پس از تعویض گلدان نباید در معرض نور شدید آفتاب قرار بگیرد. آبیاری آن نیز باید به اندازه باشد تا بتواند به محیط جدید خو بگیرد. پس از این جابجایی، کاکتوس تنها در صورتی به گلدان دیگر منتقل می‌شود که این تعویض کاملا ضروری باشد.

پس از تعویض گلدان، مراقبت از کاکتوس ساده‌ترین کار ممکن است. تنها مورد بسیار مهم این است که بدانید کاکتوس دو فصل دارد، فصل رشد فعال که در طی بهار و تابستان رخ می‌دهد و فصل استراحت که در پاییز و زمستان است، زمانی که کاکتوس‌ها به خواب زمستانی فرو می‌روند.

برای جلوگیری از زخمی شدن دست، کاکتوس را با یک ورق روزنامه که چند لا تا زده اید جابجا کرده و برای ریختن خاک در گلدان نیز از یک برگ کاغذ تا شده استفاده کنید.

4- دمای مورد نیاز کاکتوس

کاکتوس‌ها می‌توانند در فصل رشد خود دمای 32 تا 38 درجه را تحمل کنند و بهترین دما در فصل استراحت آن‌ها، 7 تا 12 درجه سانتیگراد می‌باشد. این دمایی است که کاکتوس در محل طبیعی زندگی با آن روبرو می‌شود. هوای سرد در فصل استراحت می‌تواند به گل‌دهی گیاه در فصل رشد منجر شود.

5- آبیاری کاکتوس

در طی فصل رشد فعال(بهار و تابستان)، کاکتوس باید بیش از دوران استراحت آبیاری شود. برنامه خاص و تعریف شده‌ای برای آبیاری کاکتوس وجود ندارد و برنامه آن به گلدان، خاک، آب و هوا و عوامل مشابه بستگی دارد. بهترین روش برای تعیین مقدار آب مورد نیاز کاکتوس، این است که گیاه را مدتی با دقت زیر نظر بگیرید. هنگام آبیاری سعی کنید تمام سطح خاک خیس نشود و مراقب خروج آب نیز باشید.

دور بعدی آبیاری باید در زمانی باشد که خاک کاکتوس کاملا خشک شده باشد. ساده ترین روش حصول اطمینان از خشکی خاک این است که یک خلال دندان را با احتیاط در خاک فرو کنید، اگر خلال دندان نمناک شد، باز هم یکی دو روز صبر کنید. گیاه در فصل استراحت خود تنها چند هفته یکبار به آبیاری نیاز دارد.

 

کاکتوس

 

6- نور مورد نیاز کاکتوس

کاکتوس‌ها به نور فراوان نیاز دارند و قرار دادن آنها در داخل اتاق و پشت پنجره‌های جنوبی بسیار مناسب است. در صورت ناکافی بودن نور طبیعی، نور مصنوعی نیز می‌تواند به عنوان مکمل، به کار رود.

7- کود مورد نیاز کاکتوس

کاکتوس در طی پاییز و زمستان تنها هر دو تا سه ماه یک مرتبه به کود احتیاج دارد. یک کود کم ازت برای کاکتوس مناسب است. کودهایی که به تدریج در خاک آزاد می شوند نیز برای کاکتوس مناسب هستند، اما این کودها تنها یک مرتبه در بهار به خاک افزوده می‌شوند.

8- مشکلات

بزرگترین مشکل برای صاحبان کاکتوس، آبیاری بیش از حد است. اما این مشکل تنها با کمی دقت قابل حل است. آبیاری بیش از حد موجب پوسیدگی ساقه و ریشه گیاه کاکتوس می شود. متاسفانه هنگامی که ریشه کاکتوس بپوسد یا حتی پوسیدگی در آن آغاز شود، دیگر نمی توان گیاه را نجات داد. آفت‌های کاکتوس به نسبت معدود هستند، اما هنگام خرید کاکتوس توجه کنید که حشره ای مشکوک روی آن لانه نکرده باشد. در صورتی که آفات کاکتوس به سراغ گیاه شما آمدند، با اندکی حشره‌کش می توانید آنها را از بین ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 6 =