گام به گام تا رشد درخت بونسای

گام به گام تا رشد درخت بونسای

اجازه ندهید این حقیقت که کاشت و پرورش درخت بونسای نوعی هنر تلقی می‌شود، شما را بترساند. فقط باید درختی متناسب با شرایط محل زندگی خود پیدا کنید و سپس به بهترین شکل ممکن از درخت خود محافظت کنید. در قدم اول باید یک درخت را انتخاب کنید و به یکی از چندین روش ممکن برای کشت آن دست به کار شوید. اگر بخواهید درخت خود را در خانه نگه دارید، بهتر است سراغ درختان گرمسیری برودید. در صورتی که شرایط محیطی محلی که در آن زندگی می‌کنید، به گونه‌ای نباشد که گیاه شما تحت دماهای بسیار پایین یا بسیار بالا قرار بگیرد، در آن صورت مجاز به پرورش درخت بونسای غیر گرمسیری در حیاط خانه خود خواهید بود.

به طور کلی در هنگام انتخاب درخت بونسای مورد نظرتان، باید سازگاری درخت با محیط زندگی خود را در نظر بگیرید. در ایران اغلب در خرید بونسای به گلفروشی‌های محلی اشاره می‌کنند، با این حال برخی از فروشگاه‌های آنلاین اخیرا اقدام به فروش کیت‌هایی به نام کیت آموزشی بونسای کرده‌اند که می‌توانید به کمک آن‌ها بونسای خود را مطابق میل خود پرورش دهید.

چگونه از درخت بونسای خود مراقبت کنیم؟

مهم‌ترین رکن پرورش و رشد درخت بونسای، مراقبت از آن است و نکته قابل توجه این است که هر کدام از انواع بونسای، باید بر اساس دستورالعمل مخصوص به خود تحت مراقبت قرار بگیرند، با این حال در ادامه به برخی از اصول کلی برای مراقبت از درخت بونسای اشاره خواهیم کرد. یکی از اصلی‌ترین سوالات پرورش دهندگان درخت بونسای، این است که باید گیاه خود را بر اساس چه روتینی آبیاری کنند. برای تنظیم برنامه آبیاری گیاه، باید به اندازه گلدان، گونه درخت، خاک و هوای محیط توجه داشته باشید. بهترین قانون برای آبیاری درخت بونسای، این است که به جای آب دادن روزانه، در نوبت‌های مشخصی از روز مقداری آب گیاه بدهید و خاک آن را در نظر بگیرید. این کار باید به گونه‌ای انجام شود که آب داده شده به گیاه در هر نوبت، به طور کامل جذب خاک شود.

چگونه از درخت بونسای خود مراقبت کنیم؟

به غیر بحث آبیاری، کود دادن به بونسای نیز از مسائل چالش برانگیز پرورش درخت بونسای است. با توجه به این که محیط رشد بونسای معمولا محیطی کوچک است، ذخایر غذایی موجود در محیط پرورش نیز معمولا به همان نسبت کم است، بنابراین وظیفه پرورش دهنده درخت بونسای این است که در تمامی فصول رشد، مواد غذایی مورد نیاز گیاه را به وسیله ترکیب کودهای مناسب تامین کند. مارک کود چندان اهمیت ندارد، مهم این است که بتوانید میزان کود مورد نیاز را به درستی پیش بینی کنید.

نکته مهم 

نکته آخر این است که نباید هرگز درخت بونسای خود را از فضای ایده‌آل خارج کنید. خارج کردن درختان از فضای ایده‌آل، ساده‌ترین راه برای کشتن درختان است. درختان گرمسیری، نیازمند به نور و درجه حرارت زیادی نیاز دارند. اگر درختی که انتخاب می‌کنید غیرگرمسیری است، باید آن را درست مطابق با شرایط اقلیمی محیط زندگی خود انتخاب کنید تا هنگام پرورش آن در فضای باز به مشکل برخورد نکنید.

احتمالا شما هم مانند اکثر پرورش دهندگان درخت بونسای، مایل به شکل دادن درخت خود باشید. روش‌های متنوعی برای شکل دادن به درخت بونسای وجود دارد، اما اگر قصد پیاده سازی طرحی خاص را بر روی درخت نداشته باشید، آنگاه می‌توانید با کمک دو قاعده، خودتان وظیفه شکل دهی به درختتان را بر عهده بگیرید. اول این که اجازه ندهید هیچ دو شاخه‌ای که در کنار یکدیگر قرار دارند، ارتفاعی مشابه داشته باشند و دوم این که شاخه‌های ضخیم و غیرزیبای بالای درخت را کوتاه کنید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × = 3