4 گیاه آپارتمانی سمی و خطرناک را بشناسید!

گیاهان آپارتمانی

4 گیاه آپارتمانی سمی که شوخی ندارند!

امروزه بسیاری از افراد به دلیل شرایط زندگی و یا علایق شخصی، در آپارتمان‌ها زندگی می‌کنند. بسیاری از آنان به دنبال راه‌کارهایی برای زیباتر کردن و پیوند زدن محیط زندگی خود با طبیعت هستند. نگه‌داری از گل و گیاه آپارتمانی ساده‌ترین کاری است که این افراد می‌توانند برای روح بخشیدن به آپارتمان خود انجام دهند. اما آیا هر گیاهی میتواند برای نگهداری در منزل مناسب باشد؟ بعضی از گیاهان آپارتمانی با وجود زیبایی خیره‌کننده‌ی خود، سمی و گاهی خطرناک هستند و در صورت نگهداری در آپارتمان باید موارد ایمنی در نظر گرفته شود. در این مقاله می‌خواهیم چند گیاه آپارتمانی سمی اما زیبا را معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

4 گیاه آپارتمانی سمی

1- گل دیفن‌باخیا

دیفن‌باخیا(Dieffenbachia) یک گیاه آپارتمانی سمی اما رایج است. این گیاه بسیار زیبا بوده و دارای برگ‌هایی از طیف مختلف رنگ سبز می‌باشد. این گیاه از خانواده‌ی گل شیپوریان است و بومی آمریکای مرکزی و آمریکای جنوبی می‌باشد. گیاه دیفن‌باخیا باید دور از دسترس کودکان قرار گیرد زیرا بلعیدن قسمتی از آن می‌تواند حتی منجر به مرگ افراد شود.

گیاه دیفن باخیا

2- ویستریا

گلیسین(Wisteria) گیاهی رونده، بسیار زیبا و گلدار از تیره‌ی باقلاییان است. اگرچه ممکن است ویستریا برای نگهداری در داخل آپارتمان گزینه‌ی مناسبی به نظر نرسد، اما این گیاه به دلیل رونده بودن، زیبایی و گلدار بودن، در تزیین دیوار منازل به کار می‌رود. گل‌های ویستریا به صورت واژگون و بسیار چشم‌نواز هستند و در رنگ‌های مختلف آبی، صورتی و سفید وجود دارند. برخی می‌گویند ویستریا گیاهی سمی است و خوردن آن‌ باعث تهوع، استفراغ، دل‌پیچه و اسهال می‌شود. در صورت مسمومیت با این گیاه سمی به درمان‌های مثل هیدراتاسیون وریدی و مصرف قرص‌های ضد تهوع نیاز خواهد بود.

ویستریا

3- گل فیلودندرون

فیلودندرون یک گیاه همیشه سبز آپارتمانی است که به دلیل زیبایی و جذابیت در رنگ و شکل، طرفداران زیادی دارد. این گیاه از خانواده‌ی آراسا است و در دو نوع بالا رونده و غیر بالارونده وجود دارد. از دلایل محبوبیت فیلودندرون برای نگهداری در منزل می‌توانیم به شرایط نگهداری ساده و  علاقه‌ی کم آفات و حشرات به این گیاه نام ببریم. اما باید به این نکته توجه شود که فیلودندرون یک گیاه سمی است و باید دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی نگه داشته شود. گاز گرفتن یا لمس این گیاه عوارضی مانند احساس سوزش در لب، زبان و گلو و همچنین تورم لب و گلو را به همراه دارد. تورم گلو و زبان ممکن است راه ورود هوا را ببندد و خطرات زیادی را برای مصرف‌کننده به همراه داشته باشد. از علائم دیگر مسمومیت با این گیاه می‌توانیم به اسهال و استفراغ اشاره کنیم.

فیلودندرون

4- کالادیوم

کالادیوم(Caladium bicolor) گیاهی بسیار زیبا، با تنوع رنگی بالا و ترکیب رنگ بسیار چشم نواز می‌باشد. این گیاه از خانواده‌ی آراسه بوده و خاستگاه اصلی آن برزیل است. به کالادیوم در زبان فارسی فیل گوش و در زبان انگلیسی بال فرشته‌ای(angle wings) هم گفته می‌شود. سبزی برگ‌های گل کالادیوم معمولا از اوایل فصل بهار تا اواخر فصل پاییز دوام دارند. کالادیوم گیاهی سمی است و شیره‌ی آن باعث خارش و سوزش لب و دهان می‌شود. در بعضی مواقع مسمومیت با این گیاه موجب درد شدید معده می‌شود، به همین دلیل این گیاه باید دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار گیرد.

کالادیوم 

سخن پایانی…

در این مقاله 4  گیاه آپارتمانی سمی اما زیبا را به شما معرفی کردیم. در صورتی که به نگهداری از این گیاهان در آپارتمان خود علاقه‌مند هستید، حتما توجه ویژه‌ای به کودکان داشته باشید و در صورت امکان این گیاهان را از دسترس افراد، به ویژه کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 4 =